A čo farbené vlasy v lete?

Zatiaľ čo v mladšom veku experimentujeme s farbou našich vlasov, pretože sa nám niečo páči, po 40 rokoch života as rastúcimi ročnými obdobiami sa farba vlasov stáva nevyhnutnosťou. Farbené vlasy majú špecifické požiadavky a vyžadujú osobitnú starostlivosť - najmä v lete. Dôvodom je rýchla strata nielen farby vlasov, ale, bohužiaľ, samotná kvalita vlasových vlákien. Na starostlivosť o farbené vlasy by sme si mali vybrať výrobky, ktoré boli vyvinuté na tento účel. Rešpektujú špeciálne požiadavky farbených a roztavených vlasov, starajú sa o dobrý stav vlasov a chránia farebné pigmenty, ktoré sme "draho" platili.

Viac ako 80% žien si farbí vlasy. Áno, je to. Len pätina žien obhajuje udržanie prirodzenej farby vlasov. Ostatné ženy zlepšujú svoj vzhľad s farbením, melódiou alebo prepadom. Jasné blond odtiene sú obľúbené, ale aj hnedé a červené odtiene. Všetko závisí od aktuálnych módnych trendov. Tmavšie a červenejšie odtiene farieb a melódií sa ľahšie vymývajú a preto potrebujú mimoriadnu starostlivosť.

Ak sme práve opustili nášho kaderníka s čerstvými farebnými vlasmi, obávame sa, že farba sa nepozastaví, stratí ju lesk a intenzitu.

Čo spôsobuje vyblednutie farieb? Najčastejšími faktormi v lete sú slnečné žiarenie, voda (slaná alebo v bazéne), mechanické poškodenie vlasov (žehlenie, sceľovanie, náraz), nečistoty zo životného prostredia a voľné radikály. Jedným z dôvodov môže byť váš vlastný pot.

Faktory ovplyvňujúce vyblednutie farby:
Pri umývaní a kúpaní vlasy strácajú farbu. Avšak pôvod tohto procesu je voda, nie šampón. Rozpúšťanie molekúl vody spôsobuje aj dažďovú vodu, ale mali by sme byť obzvlášť opatrní v chlórovej vode a morských bazénoch. Ak sa často podieľa na fyzickej aktivite a potenie, dostanete farbu vlasov ako výsledok svojho potu, ktorý môže mať iné pH. Prečo je to tak? Vlasy po "namáčaní" zvyšujú svoj objem o 20-30%, čím sa zvyšuje medzera medzi bunkami na povrchu vlasov. Farebné molekuly sa ľahšie dostanú von a "platia".
Riešenie: Nechcete, aby vaše vlasy zbytočne dlho vo vode. Najlepšie je umývať vlasy a nechať ich voľne vyschnúť - vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu!

Ultrafialové žiarenie (UVA a UVB)
Je to jedna z hlavných príčin vyblednutia vlasov. Bohužiaľ, nie je to len "chemická" farba, ale aj prirodzená farba vlasov. UVB poškodzuje povrchovú štruktúru vlasov - tzv. Kutikulu. Takže vlasy strácajú schopnosť zadržiavať vodu a tým zvyšujú jej krehkosť. UVA na druhej strane preniká do kože a narúša tvorbu melanocytov - bunky aktívne tvoria melanínové farbivo s výsledným predčasným šedivením. Slnečné svetlo spôsobuje rozklad molekúl farbiva vo vnútri vlasov, aj keď je pod mrakom. Molekuly farbiva sú rozptýlené na menšie častice, ktoré potom ľahšie uniknú z vlasov.
Riešenie: V lete je vhodné používať špeciálnu vlasovú kozmetiku s UV filtrom a zároveň šatky alebo klobúky.

Samotné poškodenie vlasov
Zohráva dôležitú úlohu v procese farbenia, ale aj pri farbení vlasov. Poškodené vlasy sú suché, poréznejšie a pórovité. Pri farbení porézna štruktúra umožňuje molekulám farbiva lepšie preniknúť do štruktúry vlasov, ale na druhej strane sa tieto molekuly vlasov jednoduchšie utiecť. Čím viac sa vlasy poškodia, tým rýchlejšie stráca svoju farbu.
Riešenie: Odstráňte poškodenie vlasov. Pamätajte, že poškodené vlasy už nie je možné "opraviť". Napríklad použitie silikónových liekov na vyplnenie medzery vo vlasoch a zabránenie ďalšiemu oslabeniu a poškodeniu.

Účinky životného prostredia
Ovplyvňuje naše vlasy viac, než si myslíme. Prach, smog alebo voľné radikály (veľa súvisiace so slnečným žiarením) ovplyvňujú kvalitu vlasov. Znečistené usadeniny na povrchu vlasov, čo spôsobuje, že vlasy strácajú svoj lesk, tvar, sú štíhle, mastné a nemajú pocit zdravia. Pod váhu nečistôt sa nevyskytuje ani ich farba.
Riešenie: Jedinou možnosťou je dôkladné a zároveň jemné pranie. Oni tiež premýšľať o farbené vlasy prípravky - obsahujú častice pre jemné čistenie a zvýrazniť lesk a farbu vlasov. Odstraňovanie zvyškov nežiaduceho pigmentu, ktorý zabraňuje rozlíšeniu farby.

Zvyšky oxidantov
Často zostávajú vo vlasoch aj po opláchnutí farby. Pokračujú v okysličovaní a spôsobujú stratu sýtosti farieb.
Riešenie: Dbajte na dôkladné umytie vlasov po zafarbení. Tento krok by mal urobiť váš kaderník, ale ak ste farbenie vlasov doma, uistite sa, že vám záleží.

Používanie stylingových produktov
Bez nich jednoducho nemôžeme. Samotné prípravky nepoškodzujú zafarbené vlasy a nespôsobujú vyblednutie farieb. To, čo naozaj nehovorí o našich vlasoch, je ich zneužitie. Nadmerné množstvo tvrdidla, laku alebo gélu zbytočne zaťažuje vlasy a okrem toho zabraňuje vypadnutiu farby. Vlasy sú matné, suché a pôsobia nezdravé. Preto tu je - menej je niekedy viac.
Riešenie: Ak máte pocit, že vaše vlasy nie sú dostatočne tesné, použite silnejší výrobok - približne o jeden stupeň. Ak však použijete príliš tuhý alebo silný výrobok, vaše vlasy sa dostanú pod váhu. Ako zabrániť tomu? Obráťte sa na špecialistu, aký výrobok by bol pre vás najvhodnejší. Dnes existujú rôzne spreje, holenie, tvrdidlá, gély alebo stužujúce krémy.

Takže, aké sú všeobecné zásady na udržanie farby čo najdlhšie?

V lete dajte prednosť skôr svetlejším odtieňom farby než tmavým, budete mať pocit, že "blednú pomalšie"
Používajte kvalitný vlasovú kozmetiku, najlepšie z kaderníckych salónov, ktorú dnes kúpite aj na internete - napr. Solárny vlasovú kozmetiku Sun Beam
S rastúcim trhom je v ponuke nielen portfólio prípravkov na farbené vlasy, ale aj pre vlasy melírované - např.Kérastase rad Chroma Riche a alebo vlasy zosvetlené napr. Redken rad Blonde Glam.
Majte na pamäti, že aj dobré prípravky nezabráni všetko. Vlasy potrebujú aj ochranu vo forme prikrývky, tj. Klobúčiky či šatky.
Kozmetika s UV filtrom, vitamíny, proteíny a ďalšími ochrannými zložkami sa odporúča používať každý deň.
Pri vode sa snažte vlasy dlho nenamáčať a potom ich rýchlo schovajte pod šatku či čiapku.
Ak môžete, vyhnite sa akýmkoľvek ďalším zásahom do vlasov - trvalá ondulácia, fénovanie, žehlenie vlasov atď.

Zľavový program
Tovar v akcii
Vianoce
Kurzy a nadstavbové preškoľovanie
Sledujte nás na Facebooku
Logo a webové stránky JosefPetlach.cz, běží na E-SHOP PRO-WEB.